Milyen típusai léteznek a padlófűtésnek?
A hősugárzóval való fűtésnek számos előnye van. Az allergiások gyakran inkább a hősugárzókat részesítik előnyben, mert az nem oszlatja szét az allergéneket, mint ahogy azt a levegőt keringető rendszerek tehetik.
A hidraulikus (folyadék alapú) rendszerek kevés áramot használnak, ami előnyt jelent a hálózaton kívüli otthonok számára, vagy olyan területeken, ahol magasak a villamosenergia-árak. A hidraulikus rendszerek sokféle energiaforrást használhatnak a folyadék melegítésére, beleértve a szabványos gáz- vagy olajtüzelésű kazánokat, fatüzelésű kazánokat, szoláris vízmelegítőket vagy ezek kombinációját.
A sugárzó padlófűtés a neve ellenére nagymértékben függ a konvekciótól, a hő természetes keringésétől a helyiségben, ahogyan a padló által felmelegített levegő felemelkedik. A sugárzó padlófűtési rendszerek jelentősen eltérnek a falakban és mennyezetekben használt sugárzó panelektől.
A padlófűtésnek három típusa van: levegős sugárzó padló (ahol a levegő a hőhordozó közeg), az elektromos sugárzó padló és a melegvizes, azaz hidronikus rendszer - mondja Tóth Tamás, a Magyar Országos Elektromos Fűtés Szövetség elnöke.
A sugárzó padlófűtés típusai
A padlófűtés jellemzően a padlóba épített elektromos fűtőkábeleket jelent állnak. Olyan rendszerek is rendelkezésre állnak, amelyek elektromos szőnyeggel vannak felszerelve és az aljzatra, padlóburkolat vagy csempe alá helyezhetők.
A viszonylag magas villamosenergia-költség miatt az elektromos sugárzó padlók általában csak akkor költséghatékonyak, ha jelentős hőtömeget képesek eltárolni, ilyen például a vastag betonpadló.
Ha a padló hőtömege elég nagy, akkor a benne tárolt hő további elektromos ráfordítás nélkül nyolc-tíz órán át kényelmes hőmérsékleten tartja a házat, különösen akkor, ha a nappali hőmérséklet lényegesen melegebb, mint az éjszakai. Ezzel jelentős összeget takaríthatunk meg a napközbeni csúcsteljesítményű elektromos fűtéshez képest.
Az elektromos hősugárzó padlók jó szolgálatot tehetnek az otthonunkban, ha túl költséges lenne a fűtési rendszerünket kiterjeszteni. A lakástulajdonosoknak azonban más lehetőségeket, például a hőszivattyúkat is meg kell vizsgálniuk.